Możliwość wypożyczenia samochodu to spore udogodnienie dla osób, które odwiedzają inny kraj w celach prywatnych czy zawodowych. Korzystają z tego zarówno Polacy w innych krajach, jak i cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski. W tym wpisie wyjaśnimy, na jakich zasadach obcokrajowiec może wypożyczyć samochód w Polsce.
Każdy Klient — bez względu na pochodzenie, który decyduje się na wynajem pojazdu, musi spełnić kilka podstawowych warunków. Zgodnie z regulaminem naszej wypożyczalni konieczne jest ukończenie 25 roku życia i posiadanie prawa jazdy przez minimum 2 lata. Trzeba posiadać nie tylko prawo jazdy, ale i drugi dokument, który pozwoli na potwierdzenie tożsamości. Może to być dowód osobisty (ID card) lub paszport.
Należy przy tym dodać, że obcokrajowcy powinni wylegitymować się prawem jazdy, które jest honorowane w Polsce. Jeśli Klient pochodzi z jednego z krajów Unii Europejskiej lub uwzględnionego w Konwencji Wiedeńskiej, może posługiwać się swoim własnym dokumentem. W przypadku obywateli innych państw może istnieć konieczność przedstawienia międzynarodowego prawa jazdy.
Osoby wypożyczające, które nie są zameldowane w Polsce, a więc w zdecydowanej większości obcokrajowcy, zobligowane są do uiszczenia podwójnej kaucji, a jej wysokość uzależniona jest od klasy pojazdu. Wszystkie szczegóły dotyczącej tej kwestii zawsze są szczegółowo uwzględnione w umowie.
Z zasady cała procedura wynajmu samochodu wygląda tak samo bez względu na pochodzenie czy narodowość osoby wypożyczającej — poza wskazanymi powyżej wymogami, które dotyczą obcokrajowców. W naszej wypożyczalni zawsze zabiegamy o to, aby formalności było możliwie jak najmniej, a proces wynajmu przebiegł sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
Warto jednak pamiętać, że jeśli zamierzasz opuścić wynajmowanym samochodem granice Rzeczpospolitej Polskiej, musisz wcześniej powiadomić o tym naszą wypożyczalnię i uzyskać stosowną zgodę. Kaucja na wyjazd za granicę ulega podwyższeniu o 2000 zł. Dodatkowo na wyjazd zagraniczny musisz we własnym zakresie wykupić assistance.